psychiatra śląsk psycholog śląsk
psychiatrasląsk psycholog śląsk
REGON 240725792 NIP 9691498839
Nr RWDPL 000000237161
 
Nr konta PKO BP 83 1020 3714 0000 4202 0412 5209
 
 
 
 
 

Centrum Zdrowia Psychicznego 

SENS-MED Kosiak sp. j.



psychiatra śląsk psycholog śląsk

Rejestracja telefoniczna: +48 723 727 072

Rejestracja on-line: kontakt@sens-med.pl

ONLINE

+48 723 727 072

REJESTRACJA 

psychiatra śląsk psycholog śląsk
07 czerwca 2022

Aseksualizm - czwarta orientacja

Kalendarz świąt nietypowych podpowiedział nam temat na dzisiejszy wpis. 7 czerwca to Dzień Seksu, a my chcielibyśmy się skupić na osobach, które nie odczuwają potrzeby kontaktów seksualnych. Na osobach aseksualnych. 

 

Aseksualizm coraz cześciej uważany jest za czwartą orientację seksualną (obok hetero-,homo i biseksualizmu). Przyjmuje się, że - tak samo jak pozostałe trzy - jest to orientacja wrodzona. Osoby aseksualne nie odczuwają pociągu płciowego ani do ludzi, ani do innych stworzeń czy obiektów. Nie odczuwają zainteresowania erotyką ani w okresie dorastania, ani będąc dorosłymi i właśnie to odróżnia aseksualizm od zaburzeń popędu i libido. 

 

Osoby, u których z wiekiem, czy w wyniku jakichś doświadczeń doszło do obniżenia libido, odczuwają dyskomfort z tego powodu i starają się szukać pomocy u specjalistów. Osoby aseksualne takiego dyskomfortu ani potrzeby pomocy po prostu nie odczuwają. 

 

Co ważne, aseksualizm wcale nie oznacza oziębłości. Osoby aseksualne mogą odczuwać potrzebę bliskości i tworzenia bliskiej relacji. Potrafią być romantyczne, potrafią się też zakochać. Różnica polega na tym, że nie czują potrzeby odbywania stosunków seksualnych z partnerem. 

 

Jak zatem żyć z osobą aseksualną?

 

Jeśli partner osoby aseksualnej odczuwa popęd i dąży do zbliżenia, to w związku najczęściej pojawiają się napięcia. Czasami, wbrew sobie, osoby aseksualne decydują się współżycie tylko po to, żeby zadowolić partnera. Trzeba bowiem pamiętać, że mimo braku popędu, osoby aseksualne mogą być seksualnie sprawne, a aseksualizm nie jest równoznaczny np. z impotencją. 

 

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jak żyć z osoba aseksualną. Wszystko zależy od tego jak duży jest problem dla partnerki/partnera i czy aseksualizm został już zdiagnozowany. Najlepiej skorzystać z pomocy psychologa lub seksuologa, który może pomóc w rozpoznaniu problemu i potrzeb obu stron.