Rejestracja telefoniczna: +48 723 727 072
Rejestracja on-line: kontakt@sens-med.pl
REJESTRACJA
Aseksualizm coraz cześciej uważany jest za czwartą orientację seksualną (obok hetero-,homo i biseksualizmu). Przyjmuje się, że - tak samo jak pozostałe trzy - jest to orientacja wrodzona. Osoby aseksualne nie odczuwają pociągu płciowego ani do ludzi, ani do innych stworzeń czy obiektów. Nie odczuwają zainteresowania erotyką ani w okresie dorastania, ani będąc dorosłymi i właśnie to odróżnia aseksualizm od zaburzeń popędu i libido.
Osoby, u których z wiekiem, czy w wyniku jakichś doświadczeń doszło do obniżenia libido, odczuwają dyskomfort z tego powodu i starają się szukać pomocy u specjalistów. Osoby aseksualne takiego dyskomfortu ani potrzeby pomocy po prostu nie odczuwają.
Co ważne, aseksualizm wcale nie oznacza oziębłości. Osoby aseksualne mogą odczuwać potrzebę bliskości i tworzenia bliskiej relacji. Potrafią być romantyczne, potrafią się też zakochać. Różnica polega na tym, że nie czują potrzeby odbywania stosunków seksualnych z partnerem.
Jeśli partner osoby aseksualnej odczuwa popęd i dąży do zbliżenia, to w związku najczęściej pojawiają się napięcia. Czasami, wbrew sobie, osoby aseksualne decydują się współżycie tylko po to, żeby zadowolić partnera. Trzeba bowiem pamiętać, że mimo braku popędu, osoby aseksualne mogą być seksualnie sprawne, a aseksualizm nie jest równoznaczny np. z impotencją.
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jak żyć z osoba aseksualną. Wszystko zależy od tego jak duży jest problem dla partnerki/partnera i czy aseksualizm został już zdiagnozowany. Najlepiej skorzystać z pomocy psychologa lub seksuologa, który może pomóc w rozpoznaniu problemu i potrzeb obu stron.