psychiatra śląsk psycholog śląsk
psychiatrasląsk psycholog śląsk
REGON 240725792 NIP 9691498839
Nr RWDPL 000000237161
 
Nr konta PKO BP 83 1020 3714 0000 4202 0412 5209
 
 
 
 
 

Centrum Zdrowia Psychicznego 

SENS-MED Kosiak sp. j.psychiatra śląsk psycholog śląsk

Rejestracja telefoniczna: +48 723 727 072

Rejestracja on-line: kontakt@sens-med.pl

ONLINE

+48 723 727 072

REJESTRACJA 

psychiatra śląsk psycholog śląsk
20 lutego 2023

Choroba aktora Bruce'a Willisa

Bruce Willis choruje na otępienie czołowo-skroniowe (demencję) - taką informację kilka dni temu podała rodzina aktora. 

 

Czym jest ta choroba, jakie są jej objawy i komu najczęściej zagraża?

 

Otępienie czołowo-skroniowe to choroba ośrodkowego układu nerwowego. Może wystąpić już u osób w wieku 40-45 lat. Najczęściej objawia się problem z komunikacją (zaburzenia mowy), ale u chorego może też dochodzić do zaburzeń w zachowaniu. 

 

W 2022 roku rodzina Willisa poinformowała, że zdiagnozowano u niego afazję, przez co ten musiał zrezygnować z aktorstwa. 

 

"Odkąd ogłosiliśmy diagnozę afazji Bruce'a wiosną 2022 r., jego stan postępował i mamy teraz bardziej szczegółową diagnozę: otępienie czołowo-skroniowe (znane jako FTD). Niestety, wyzwania związane z komunikacją to tylko jeden z objawów choroby, z którą boryka się Bruce. Chociaż jest to bolesne, ulgą jest w końcu mieć jasną diagnozę" - napisała na Instagramie córka aktora.

 

Czym jest demencja?

 

Demencja (otępienie starcze) nie jest jedną, konkretną chorobą, a raczej zespołem chorób degeneracyjnych mózgu. Najczęściej zaburzone funkcje to pamięć, mowa, myślenie, orientacja, liczenie czy rozumienie. Demencji niestety nie da się odwrócić. 

 

Demencję dzielimy na pierwotną i wtórną. Ta druga często jest efektem stanów zapalnych, chorób nowotworowych, metabolicznych czy choroby alkoholowej. Ale to tylko 10 procent przypadków. 

 

90 procent przypadków to demencja pierwotna, która najczęściej objawia się w postaci choroby Alzheimera. 

 

Demencja najczęściej występuje u osób powyżej 65 roku życia, ale wyjątkiem jest tu - zdiagnozowowane u Willisa - otępienie czołowo-skroniowe. Te może pojawić się jeszcze przed 50-tką. 

 

Otępienie czołowo-skroniowe to jeden z czterech najczęstszych rodzajów demencji pierwotnej. Nazywane jest też chorobą Niemanna Picka. 

 

Według różnych źródeł odpowiada ona za 5-20% przypadków demencji i ze wszystkich forma demencji pojawia się najwcześniej - między 40 a 65 roku życia. 

 

Nie ma jednego, skutecznego schematu leczenia otępienia czołowo-skroniowego.

 

Jak pokazuję aktualne badania naukowe, leki stosowane w terapii otępienia czołowo-skroniowego nie wykazuję dużej skuteczności, dlatego trwałe zatrzymanie choroby nie jest w tej chwili możliwe. 

 

Działania lekarzy i psychiatrów polegają przede wszystkim na zwalczaniu uciążliwych objawów i poprawie jakości życia chorego i jego rodziny.