Rejestracja telefoniczna: +48 723 727 072
Rejestracja on-line: kontakt@sens-med.pl
REJESTRACJA
Zadbanie o lepsze samopoczucie, zrzucenie kilku kilogramów, regularne treningi, poprawa w sferze finansów czy nauka języka obcego. To jedne z najczęściej formułowanych postanowień noworocznych. Co roku obiecujemy sobie, że w nich wytrwamy i co roku kończy się tak samo - poddaniem się po kilku tygodniach.
Nie jesteś jedyna osobą, która pomimo szczerych chęci nie wytrwała w postanowieniach. W 2007 roku Uniwersytet w Bristolu przeprowadził badania, z których wynika że aż 88% noworocznych postanowień nie zostało zrealizowanych. Według badania Statistic Brain Research przeprowadzonego w 2017, tylko 9,2% badanych osób udało się dotrzymać noworocznych przyrzeczeń.
Dotrzymanie noworocznych postanowień nie jest łatwe, bo wymaga wypracowania nowych nawyków. Najczęściej jednak już na starcie sami uniemożliwiamy sobie dotarcie do mety. Przyrzekamy sobie za dużo a bardzo często te przyrzeczenia są nierealne i zbyt ogólne. W efekcie ich zderzenie z rzeczywistością kończy się najczęściej porażką.
Weźmy na tapetę jedno z najczęstszych postanowień, czyli schudnięcie. Jeśli przyrzekniemy sobie, że „w tym roku na pewno schudniemy”, to bądźmy pewni, że nie zmieni się nic. Takie sformułowanie postanowienia nie jest ani konkretne, ani mierzalne. Ale jeśli nasz cel będzie brzmiał: „Miesięcznie zrzucę 1 kg i zrobię to bo ograniczę spożycie słodyczy i codziennie będę spacerować przez conajmniej 30 minut” to nasze szanse rosną. Dlaczego? Bo cel, jakim jest zrzucenie 1 kg miesięcznie wydaje nam się bardziej realny niż zrzucenie 12 kg w skali roku. Bo jeśli postanowimy, że ten codzienny batonik czy ciasteczko do kawusi ograniczymy do 1-2 porcji w tygodniu, to jakoś tak odrazu lżej na sercu, prawda? Bo 30-minutowy spacer nie jest przecież wielkim wyzwaniem, a stosowany regularnie i konsekwentnie na pewno pomoże nam zrealizować cel.
Kluczem do sukcesu w realizacji noworocznych postanowień jest dzielenie tych dużych, ogólnych celów na małe i konkretne kroki. Niezwykle ważna jest też konsekwencja i planowanie. Wbij przykładowy codzienny spacer na stałe do swojego kalendarza i bądź konsekwentny. Nie szukaj wymówek, że zimno czy wieje. Jeśli wytrwasz w wyżej wymienionym postanowieniu przez miesiąc, to ten pierwszy zrzucony kilogram będzie taką dumą, że motywacja do zrzucenia kolejnych przyjdzie sama.
Podobnie będzie ze wszystkim innym. Duże i ambitne postanowienia noworoczne nie mają sensu i prowadzą najczęściej do frustracji i gorszej samooceny z powodu porażki. Zdecydowanie bardziej skuteczna jest metoda małych kroków i utrwalanie nowych nawyków. Zastanów się też nad celem, dla którego np. chcesz rzucić palenie. Co Cię do tego motywuje? To bardzo ważny etap, bo jeśli nie robisz tego przede wszystkim dla siebie, to Twoja motywacja minie przy pierwszej przeszkodzie.
Dobrą wiadomością jest fakt, że żyjemy w świecie obfitym w technologie, które pomogą Ci osiągnąć cel. Na rynku jest mnóstwo aplikacji, dzięki którym ustawisz cele, przypomnisz sobie o treningu czy podsumujesz dotychczasowe osiągnięcia.