psychiatra śląsk psycholog śląsk
psychiatrasląsk psycholog śląsk
REGON 240725792 NIP 9691498839
Nr RWDPL 000000237161
 
Nr konta PKO BP 83 1020 3714 0000 4202 0412 5209
 
 
 
 
 

Centrum Zdrowia Psychicznego 

SENS-MED Kosiak sp. j.



psychiatra śląsk psycholog śląsk

Rejestracja telefoniczna: +48 723 727 072

Rejestracja on-line: kontakt@sens-med.pl

ONLINE

+48 723 727 072

REJESTRACJA 

psychiatra śląsk psycholog śląsk
26 stycznia 2023

Depresja u osób starszych 

O depresji u osób starszych - babć i dziadków, którzy niedawno obchodzili swoje święto - mówi się rzadko. Cześciej mówimy o depresji u młodzieży i osób w średnim wieku. 

 

Jak się jednak okazuje, osoby w podeszłym wieku chorują na depresję, jednak objawia się ona w nieco inny sposób. 

 

Podstawowa różnica polega na tym, że młodsze osoby cześciej mają objawy psychiczne, osoby starsze zaś objawy somatyczne. 

 

Jak zatem rozpoznać i leczyć depresję starczą?

 

Depresja u seniora nie jest zjawiskiem rzadkim. Najcześciej dotyka osoby po 65 roku życia - zarówno kobiety jak i mężczyzn. 

 

Przyczyny depresji seniora

 

Przyczyn depresji starczej należy dopatrywać się zarówno w biologii, jak i sytuacji psychospołecznej. Często wynika ona z niesprawności fizycznej, niedawno przebytej operacji, czy nagłej choroby. Bardzo częstą przyczyna jest także śmierć małżonka, której efektem jest nagłe poczucie osamotnienia. Depresję wywołuje też złość i brak wewnętrznej zgody na to, co nieuniknione - starzenie się organizmu i pogorszoną sprawność. 

 

Biologicznie, najczęstszą przyczyną depresji u seniora jest pogłębiająca się choroba Alzheimera. Brak apetytu i senność to najczęstsze objawy somatyczne, które wpływają na samopoczucie osoby starszej. 

 

Objawy depresji u seniora

 

Objawy dzielimy na dwie grupy - psychiczne i somatyczne. 

 

Najczęstsze objawy somatyczne: 

 

  • Problemy ze snem
  • Bóle brzucha i głowy
  • Zmienność nastrojów i płaczliwość
  • Brak apetytu

 

 

Wśród objawów psychicznych najcześciej mówi się o braku poczucia celu i sensu. Często objawia się to ogólną apatią, brakiem zainteresowań czy pomysłów na spędzanie czasu. Dlatego tak istotna jest aktywizacja osób starszych. 

 

Diagnostyka i leczenie

 

Depresję u seniora diagnozuję się zarówno na podstawie wywiadu, ale także prostych testów. Jeśli natomiast chodzi o leczenie, najczęściej stosuje się aktywność fizyczną, zajęcia w klubach zainteresowań czy domach seniora, psychoterapię, naturoterapię, oraz farmakologię.