Rejestracja telefoniczna: +48 723 727 072
Rejestracja on-line: kontakt@sens-med.pl
REJESTRACJA
Faktem jest, że żyjemy w świecie opanowanym przez konsumpcjonizm. Reklamy są wszędzie i z każdej bije komunikat: POTRZEBUJESZ TEGO!
I do póki jesteśmy w stanie realnie ocenić swoje potrzeby i korzystać z promocji tylko na rzeczy faktycznie nam niezbędne, to wszystko jest ok. Problem zaczyna się wtedy, kiedy tą kontrolę tracimy.
Wpadamy w zakupoholizm.
To niepohamowana potrzeba i pokusa kupowania rzeczy, których nie potrzebujemy i których zakupu wcześniej nie planowaliśmy.
Takie zakupy najczęściej są formą rozładowania stresu, napięcia, frustracji, smutku czy poczucia niedowartościowania.
I choć z początku czujemy szczęście i zadowolenie, to w perspektywie czasu najczęściej prowadzi to do poczucia winy, rozczarowania sobą, wstydu i wyrzutów sumienia.
Zakupoholizm w swoim mechanizmie nie różni się niczym od innych uzależnień: alkoholizmu, seksoholizmu, hazardu czy narkomanii. Różni się jedynie źródłem „narkotyku”.
Większość z nas racjonalnie planuje wydatki. Zakupoholizm pojawia się wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie oprzeć się pokusie zakupu i musimy mieć daną rzecz tu i teraz, bez względu na konsekwencje. Impulsem często jest spadek nastroju, niskie poczucie własnej wartości i wewnętrzny konflikt, który trzeba szybko rozładować.
Potem pojawia się refleksja, że tak naprawdę te produkty nie są nam potrzebne, a wraz z refleksją poczucie winy, które znowu popycha nas do kompulsywnych zakupów, które mają rozładować lęk i frustrację.
I zaczyna się błędne koło.
W ramach profilaktyki można zacząć od decyzji, że zakupy robimy wyłącznie w oparciu o listę zakupów. Warto też wybierać mniejsze sklepy z ograniczonym asortymentem, zamiast wielkich marketów. Można także poprosić bliskich o zrobienie zakupów. Dobrym sposobem jest także lektura książek o świadomym kupowaniu i trikach, jakie stosują sprzedawcy.
Jeśli jednak uzależnienie od zakupów przybrało już skrajną formę, której nie jesteśmy w stanie opanować, warto skorzystać z pomocy terapeuty uzależnień, najlepiej takiego, który pracuje w nurcie behawioralno-poznawczym.