psychiatra śląsk psycholog śląsk
psychiatrasląsk psycholog śląsk
REGON 240725792 NIP 9691498839
Nr RWDPL 000000237161
 
Nr konta PKO BP 83 1020 3714 0000 4202 0412 5209
 
 
 
 
 

Centrum Zdrowia Psychicznego 

SENS-MED Kosiak sp. j.psychiatra śląsk psycholog śląsk

Rejestracja telefoniczna: +48 723 727 072

Rejestracja on-line: kontakt@sens-med.pl

ONLINE

+48 723 727 072

REJESTRACJA 

psychiatra śląsk psycholog śląsk
25 listopada 2022

Kupuj kupuj, więcej więcej...

Black Friday, Black Week, Black Hours, taniej, więcej, kupuj, kupuj, kupuj…

 

Faktem jest, że żyjemy w świecie opanowanym przez konsumpcjonizm. Reklamy są wszędzie i z każdej bije komunikat: POTRZEBUJESZ TEGO!

 

I do póki jesteśmy w stanie realnie ocenić swoje potrzeby i korzystać z promocji tylko na rzeczy faktycznie nam niezbędne, to wszystko jest ok. Problem zaczyna się wtedy, kiedy tą kontrolę tracimy. 

 

Wpadamy w zakupoholizm. 

 

To niepohamowana potrzeba i pokusa kupowania rzeczy, których nie potrzebujemy i których zakupu wcześniej nie planowaliśmy. 

 

Takie zakupy najczęściej są formą rozładowania stresu, napięcia, frustracji, smutku czy poczucia niedowartościowania. 

 

I choć z początku czujemy szczęście i zadowolenie, to w perspektywie czasu najczęściej prowadzi to do poczucia winy, rozczarowania sobą, wstydu i wyrzutów sumienia. 

 

Zakupoholizm w swoim mechanizmie nie różni się niczym od innych uzależnień: alkoholizmu, seksoholizmu, hazardu czy narkomanii. Różni się jedynie źródłem „narkotyku”.

 

Jak objawia się zakupoholizm?

 

Większość z nas racjonalnie planuje wydatki. Zakupoholizm pojawia się wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie oprzeć się pokusie zakupu i musimy mieć daną rzecz tu i teraz, bez względu na konsekwencje. Impulsem często jest spadek nastroju, niskie poczucie własnej wartości i wewnętrzny konflikt, który trzeba szybko rozładować. 

 

Potem pojawia się refleksja, że tak naprawdę te produkty nie są nam potrzebne, a wraz z refleksją poczucie winy, które znowu popycha nas do kompulsywnych zakupów, które mają rozładować lęk i frustrację. 

 

I zaczyna się błędne koło.

 

Jak sobie radzić z zakupoholizmem? 

 

W ramach profilaktyki można zacząć od decyzji, że zakupy robimy wyłącznie w oparciu o listę zakupów. Warto też wybierać mniejsze sklepy z ograniczonym asortymentem, zamiast wielkich marketów. Można także poprosić bliskich o zrobienie zakupów. Dobrym sposobem jest także lektura książek o świadomym kupowaniu i trikach, jakie stosują sprzedawcy. 

 

Jeśli jednak uzależnienie od zakupów przybrało już skrajną formę, której nie jesteśmy w stanie opanować, warto skorzystać z pomocy terapeuty uzależnień, najlepiej takiego, który pracuje w nurcie behawioralno-poznawczym.