psychiatra śląsk psycholog śląsk
psychiatrasląsk psycholog śląsk
REGON 240725792 NIP 9691498839
Nr RWDPL 000000237161
 
Nr konta PKO BP 83 1020 3714 0000 4202 0412 5209
 
 
 
 
 

Centrum Zdrowia Psychicznego 

SENS-MED Kosiak sp. j.



psychiatra śląsk psycholog śląsk

Rejestracja telefoniczna: +48 723 727 072

Rejestracja on-line: kontakt@sens-med.pl

ONLINE

+48 723 727 072

REJESTRACJA 

psychiatra śląsk psycholog śląsk
05 października 2022

Otępienie - co powinno nas zaniepokoić?

Otępienie to w gruncie rzeczy upośledzenie funkcji intelektualnych. U osób dotkniętych otępieniem dochodzi do problemów z pamięcią, spowolnieniem myślenia i zaburzeniami zachowania. 

 

Do grupy chorób otępiennych zaliczmy np. Chorobę Alzheimera, otępienie czołowo-skroniowe, otępienie z ciałami Lewy’ego czy otępienie naczyniopochodne. U podłoża wszystkich tych zaburzeń leży uszkodzenie tkanki mózgowej, a mechanizm jest zależny od rodzaju choroby. 

 

Nie będziemy jednak zagłębiać się w medyczne szczegóły, ale skupimy się na objawach i możliwościach leczenia. 

 

Pierwsze objawy otępienia łatwo przeoczyć. Głównie dlatego, że otępienie jest chorobą postępującą w czasie. Na początku, mimo łagodnych zaburzeń pacjenci funkcjonują w miarę normalnie. To sprawia, że niepokój jest uśpiony. 

 

Jednymi z pierwszych objawów są zaburzenia pamięci świeżej. Pacjenci mogą np. zadawać ciągle te same pytania mimo uzyskania wcześniej odpowiedzi. Mogą też zapominać o umówionych wizytach, chować czy gubić rzeczy osobiste. 

 

Stopniowo zaczyna się też pogarszać przyswajanie nowych informacji i coraz cześciej zdarza się zapominanie słów. 

 

Z czasem dochodzi do utraty zainteresowań i apatii. 

 

W kolejnych etapach choroby pacjenci przestają rozpoznawać bliskie im osoby i znane miejsca. Pojawiają się problemy z liczeniem, pisaniem i dobraniem odpowiednich słów. 

 

Na tym etapie dochodzi także do zaburzeń zachowania. Pacjenci na zmianę przejawiają impulsywność i apatię. Łatwo się zniechęcają, zaczynają się wycofywać z życia społecznego, stają się drażliwi i często też płaczliwi. 

 

W zaawansowanym stadium choroby pacjenci przestają sobie radzić z codziennymi czynnościami. Z trudem przychodzi im mycie się, gotowanie, ubieranie. 

 

Co robić w przypadku podejrzenia otępienia?

 

Jak wspominaliśmy wyżej, pierwszej objawy są praktycznie niezauważalne, szczególnie dla samego pacjenta. Najczęściej to najbliższe otoczenie zaczyna zauważać problemy z pamięcią, codziennymi obowiązkami czy zmiany w zachowaniu. W przypadku stwierdzenia takich objawów niezbędne jest zgłoszenie się do lekarza psychiatry. 

 

Warto podkreślić, że w przypadku otępienia, szybka reakcja, prawidłowa diagnoza i podjęcie leczenia mogą spowolnić rozwój choroby i lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie.