psychiatra śląsk psycholog śląsk
psychiatrasląsk psycholog śląsk
REGON 240725792 NIP 9691498839
Nr RWDPL 000000237161
 
Nr konta PKO BP 83 1020 3714 0000 4202 0412 5209
 
 
 
 
 

Centrum Zdrowia Psychicznego 

SENS-MED Kosiak sp. j.



psychiatra śląsk psycholog śląsk

Rejestracja telefoniczna: +48 723 727 072

Rejestracja on-line: kontakt@sens-med.pl

ONLINE

+48 723 727 072

REJESTRACJA 

psychiatra śląsk psycholog śląsk
18 listopada 2023

Tolerancja czy akceptacja?

„Toleruję Cię”. Czy to brzmi przyjaźnie i otwarcie czy raczej sugeruje jedynie wytrzymywanie, znoszenie czyjejś odmienności zamiast jej pełnej akceptacji?

 

Ta dyskusja przetacza się przez nasze społeczeństwo już od jakiegoś czasu i coraz częściej słowo „tolerancja” zastępowane jest słowem „akceptacja”. 

 

Bo przecież akceptacja nie musi oznaczać utożsamiania się z daną osobą, jej stylem bycia, orientacją, kolorem skóry czy wyznaniem. Akceptacja jest niczym innym jak powiedzeniem: „Widzę Cię, przyjmuję do wiadomości że jesteś taki jaki jesteś, szanuję Cię.” I wcale nie musi oznaczać to sympatii, chęci zaprzyjaźnienia się, ale jest komunikatem: „Ty jesteś taki, ja jestem taki, różnimy się, ale jesteśmy równi i mamy te same prawa.”

 

I to właśnie poczucie równości daje „akceptacji” przewagę nad „tolerancją”. Nie ma w „akceptacji” tego podświadomego poczucia wyższości obecnego w terminie „tolerancja”. 

 

Różnorodność i równość stała się też stałym elementem produkcji serwisów streamingowych czy produkcji telewizyjnych. W zdecydowanej większości z nich widzimy bohaterów o różnym pochodzeniu, kolorze skóry, orientacji seksualnej, wyznaniu. 

 

Żyją w jednym mieście, chodzą do jednej szkoły, bawią się i odpoczywają w tych samych miejscach. 

 

Czy to „pranie mózgów” i uporczywe promowanie „Multi-kulti”?

 

Niekoniecznie. Faktem bowiem stała się migracja na masową skalę.  Europę, także Polskę zamieszkują niespotykani wcześniej na taką skalę przedstawiciele innych kultur, narodowości, wyznań. 

 

Nasze ulice - szczególnie w dużych miastach - stają się coraz bardziej różnorodne.

 

Dlatego to co widzimy np. w produkcjach platform streamingowych jest odzwierciedleniem rzeczywistości, w której żyjemy i próbą budowania mostów zrozumienia i empatii między ludźmi.

 

Podobnie sytuacja ma się z w modzie i reklamie. 

 

Na wybiegach i w reklamach coraz częściej pojawiają się modelki plus size czy modelki z bielactwem.

 

Czy to oznacza promowanie otyłości? 

 

Nie. To pokazanie różnorodności ciała kobiecego i celebracja tej różnorodności. To bardzo ważny krok w kierunku obalania jednostronnych, często nierealistycznych standardów piękna, które przez lata narzucały media i branża modowa. 

 

Zamiast więc apelować o tolerancję, apelujmy o akceptację, zrozumienie i empatię. 

 

Otwartość na różnorodność jest kluczem do budowy bardziej inkluzywnego, zrozumiałego i wspierającego świata. 

 

Otwartość nie tylko sprawia, że lepiej rozumiemy innych, ale też wzbogaca nasze własne życie, ucząc się z różnych perspektyw i doświadczeń. 

 

Zamiast więc traktować ją jako wyzwanie, potraktujmy ją jako szansę.